Hygiena osoby pripútanej na lôžko

Tu je niekoľko rád, ako sa postarať o hygienu osoby pripútanej na lôžko:

• Skôr ako začnete, uistite sa, že máte všetky potrebné veci po ruke.
  • Pred začatím hygienického úkonu zabezpečte posteľ špeciálnou hygienickou podložkou.
  • Začnite s čistením tváre, uší a krku. Pokračujte s rukami a trupom. Kožu po očistení jemne a dôkladne osušte.
  • Chrbát umyjete tak, že pacienta otočíte na bok.
  • Počas hygieny venujte pozornosť aj priestoru medzi prstami na nohe. Nezabudnite na dôkladné osušenie.
  • Po očistení tela môžete aplikovať balzamy na regeneráciu kože a povzbudiť ju masážou pomocou masážneho gélu.
  • Časti kože ohrozené zapareninami a preležaninami ošetrite ochrannými krémami.
  • Zuby/protézu treba umývať po každom jedle, vlasy česať aspoň raz denne.
  • Pyžamo a posteľnú bielizeň vymieňajte podľa potreby. Predídete tomu, aby pacient neležal vo vlhkej alebo mokrej bielizni.
  • Nezabúdajte, že vo veľkej miere záleží od vás, aký bude stav chorého. Venujte pozornosť každodenným hygienickým úkonom, vykonávajte ich s použitím správnych ošetrujúcich prípravkov. Ušetríte tak chorého bolesti a sebe prácu navyše.