Komfort starostlivosti

Pri starostlivosti o chorého, zvlášť ak ide o nepohyblivú osobu, vydávate veľa energie. Preto je nevyhnutné také zorganizovanie priestoru a každodenných činností vykonávaných pri chorom, aby sa maximálne obmedzili možné prekážky, poškodenie chrbtice, presilenie svalstva, atď. Uľahčením práce sebe šetríte sily a budete mať možnosť využiť čas efektívnejšie.

Niekoľko rád, ako zabezpečiť komfort starostlivosti sebe a chorému:

• Ak osoba, o ktorú sa staráte, je čiastočne samostatná, zabezpečte jej jednoduchý prístup do kúpeľne alebo dajte k posteli sanitárnu stoličku. Ak je chorý pripútaný k lôžku, snažte sa mať voľný prístup k jeho posteli. Podľa toho, či chorý používa plienky, či používate misu/urinál/katéter – majte vždy všetko na dobre prístupnom mieste.
  • Na ošetrovanie pokožky chorej osoby používajte špeciálne prostriedky, ktoré udržujú kožu v dobrej kondícii, predchádzajú jej vysušeniu, chráni ju pred podráždení a preležaninami. Ak sa správne staráte o pokožku chorého, vyhnete sa možným kožným problémom, ktoré je ťažko liečiť, zvlášť u imobilných osôb. Okrem toho zabezpečíte chorému komfort a každodennú sviežosť, ktorá výrazne zlepšuje náladu.
  • Používajte kozmetické prípravky bez použitia vody – napr. Seni Care penu alebo čistiacu emulziu 3 v 1. Vďaka nim môžete rýchlo a účinne očistiť kožu bez rizika navlhčenia postele chorého.
  • Každodennú hygienu si môžete uľahčuje používaním jednorazových hygienických výrobkov – žinky, vlhčené obrúsky atď. Na dotyk sú jemné, uľahčujú nanášanie ošetrovacích prípravkov a po použití ich stačí vyhodiť do koša.
  • Počas kŕmenia je vhodné používať jednorazové hygienické podbradníky, ktoré nechránia len oblečenie pred znečistením, ale po skončení jedenia môžu poslúžiť aj ako servítka na utretie tváre.
  • Pri pomáhaní chorému zmeniť polohu alebo premiestniť sa, používajte zásady bezpečného premiestňovania chorého – vyhnete sa úrazom a zároveň budete šetriť aj svoj chrbát.
  • Ak máte takú možnosť, investujte do špeciálneho pomocného vybavenia alebo využite požičovňu, ktoré sa väčšinou nachádzajú vo výdajniach zdravotníckych potrieb. K tomuto typu vybavenia patria okrem iného protišmykové podložky, ktoré uľahčujú premiestňovanie chorého na posteli, sanitárne stoličky, palička, invalidné vozíky, chodítka, zdviháky, nemocničné postele, atď.
  • Zadovážte vhodný matrac, ak chorý trávi väčšinu času na posteli – pomôže vyhnúť sa vzniku preležanín.
  • Používajte mäkkú posteľnú bielizeň a oblečenie z prírodných materiálov – vyhnete sa podráždeniu pokožky chorého, ktoré by sa mohlo vyvinúť na bolestný zápal kože alebo u ležiacich osôb by mohlo spôsobiť preležaniny. Prírodné materiály zabraňujú aj nadmernému prehrievaniu, chorý sa menej potí, čo značne vplýva na jeho náladu a pohodlie.

Zistite viac o prípravkoch na ošetrovanie kože Seni Care a o jednorazových výrobkoch, ktoré uľahčujú starostlivosť o chorého.

Viac o tom, ako si uľahčiť starostlivosť o blízkeho čítajte v sekcii Praktické poradenstvo.