Prevencia vzniku preležanín

Čo sú preležaniny?

Preležaniny sú vredy kože, ktoré vzniknú dôsledkom nasledovných činiteľov:

1. Tlak, ktorý vyvoláva lokálne neprekrvenie – neokysličené bunky odumierajú a opakujúce sa obdobia tlaku vedú k vzniku zápalových stavov, ktoré sa v krátkom čase môžu zmeniť na preležaniny.
  2. Trenie – koža otierajúc sa o iné povrchy sa oslabuje, tratí pokožku a môže sa poškodiť. Všetky poškodenia kože a jej podráždenia prajú vzniku preležanín
  3. Macerácia, čiže rozmočenie kože a zmenšujúca sa odolnosť kvôli stálemu kontaktu s vlhkosťou:
  • potom
  • močom
  • mokvanie z rán

Čo prispieva k vzniku preležanín?

• Obmedzenie mobility – ležiaci chorý, pohybové postihnutie, atď.;
  • Poranenie a otrenie pokožky;
  • Nesprávne ošetrovanie;
  • Všeobecne zlý zdravotný stav – nedostatočná výživa, deficit krvi, bielkovín, elektrolytov, atď.;
  • Cukrovka;
  • Navlhčenie kože, s tým spojený nesprávny výber savých pproduktov na inkontinenciu;
  • Príliš vysoká teplota prostredia, ktorá spôsobuje prehriatia, nadmerné potenie a zaparenie;
  • Oblečenie a posteľná bielizeň z umelých materiálov, ktoré dráždia kožu;
  • Vnútorné švy, gombíky, omrvinky z jedla na matraci

5 stupňov preležanín

• STUPEŇ I – blednúce začervenanie, ktoré bledne po tom, ako sa prestane vyvíjať tlak; nie je tu poškodenie kože.
  • STUPEŇ II – neblednúce začervenanie, ktoré neustupuje po uvoľnení tlaku; povrchové opuchliny a ošúchaná koža; bolestne poškodená pokožka.
  • STUPEŇ III – hlboké poškodenie kože až do podkožného tkaniva, je viditeľné hlboké poškodenie kože, opuchliny, červeň; dno rany môže byť vyplnené rozpadajúcim sa tkanivom (žltá masa) alebo červenými zrnkami.
  • STUPEŇ IV – poškodenie prechádza ku kosti, dochádza k odumieraniu; je viditeľná odumretá tkanina, dno rany môže byť vyplnené čiernym odumretým tkanivom.
  • STUPEŇ V – veľmi pokročilý stav, odumreté miesta sa tiahnu až do mäsa, môžu viesť až k sepse (otrave krvi).

Prevencia vzniku preležaninám

Preležaniny sa nikdy neobjavujú u zdravých jedincov, ktorí majú kontrolu nad svojimi svalmi a sú schopní reagovať na nepohodlie spôsobené tlakom. Výskyt preležanín možno obmedziť u osôb s obmedzenou pohyblivosťou dodržiavaním prevencie vzniku preležanín.

Neignorujte prejavy

Začervenanie kože, ktoré neprestane po uvoľnení tlaku, opuchliny pokožky, ktoré vznikli na mieste tlaku, poškodená pokožka – všetko toto by malo vzbudzovať citlivosť opatrovateľa. Neustále pozorovanie kože osoby ohrozenej vznikom preležanín je nevyhnutným elementom liečby.

Snažte sa eliminovať rizikové faktory
  • Pravidelne meňte chorému polohu tela – napr. každé 2–3 hodiny.
  • Obmedzte tlak na kožu; ak sa objavili zmeny z preležania – chorý by nemal sedieť alebo ležať tak, že by zaťažoval práve zmenenú časť tela.
  • Pri ukladaní chorého na bok nezabudnite na rozdelenie nôh vankúšom.
  • Eliminujte gumové podložky a podložky z voskového plátna – zvinú sa a tlačia kožu, neprepúšťajú vzduch ku koži.
  • Posteľná bielizeň nesmie byť vlhká ani mokrá – ak sa stane, že chorý zamočí posteľ, treba ihneď vymeniť posteľnú bielizeň.
  • Vyhnite sa poraneniam, aj takým, ktoré sú spôsobené zachytením – strihajte chorému nechty nakrátko a pilníkujte ich, aby sám sebe neublížil.
Používajte špeciálne pomôcky proti preležaninám
  • Antidekubitný matrac (matrac proti preležaninám)
  • Vankúš proti preležaninám
  • Špeciálne podložky a poťahy na matrac
  • Podložky a vybavenie na polohovanie chorého na posteli.
Vyzývajte chorého k aktivite podľa miery jeho možností
  • Vyzývajte opatrovaného, aby vykonával čo najviac činností.
  • Postupne zväčšujte rozsah pohybov chorého.
Starostlivo sa starajte o kožu opatrovaného
  • Čistite kožu chorého jemne, použitím špeciálnych ošetrovacích prostriedkov.
  • Vyhnite sa používaniu agresívnej kozmetiky a súčasného používania púdru spolu s mastnými prostriedkami.
  • Dbajte na hygienu intímnych miest chorého – čistite ich jemnými prostriedkami a ošetrite ich zakaždým pri výmene savého produktu.
  • Kontrolujte každý deň stav kože chorého a reagujte rýchlo, ak ste si všimli niečo znepokojujúce.
  • Povzbudzujte kožu masírovaním, najlepšie pomocou masážneho gélu, vyhnite sa používaniu liehu, ktorý môže nadmerne vysušiť kožu.
Zabezpečte opatrovanému správnu diétu
  • Každodenná diéta by mala dodávať organizmu všetky potrebné vyživovacie látky, vitamíny a mikroelementy.
  • Diéta by mala obsahovať výrobky z múky, mliečne výrobky, mäso, ryby, syry, suché strukoviny, zeleninu, ovocie a tuky.
  • Ak sa objavia zmeny z preležanín, na určitý čas treba zaviesť diétu s vysokým obsahom bielkovín.
  • Treba sa vyhýbať jedeniu sladkostí, živočíšnych tukov a obmedziť príjem soli.

Ak dôjde k vzniku preležanín, je nevyhnutná konzultácia s lekárom. Liečenie preležanín je dlhodobý a ťažký proces, ale pri dodržaní odporúčaní lekára je možné ich vyliečiť.

Nezabudnite: Čím skôr sa stanoví postup, ktorým sa budete riadiť, tým kratší a efektívnejší bude proces liečenia. Nezabudnite, že je ľahšie predchádzať ako liečiť!

Viac o správnej starostlivosti o kožu čítajte tu. Oboznámte sa aj s praktickými odporúčaniami pre osoby, ktoré sa starajú o svojich blízkych.

Najčastejšie miesta vzniku preležanín