Problémy s prostatou

Jednou z najčastejších príčin inkontinencie u mužov je zväčšenie prostaty, čiže zväčšenie predstojnej žľazy. Zväčšenie prostaty je prirodzeným výsledkom starnutia organizmu. Je dôvodom mnohých nepríjemných porúch močových ciest. Ak ste mužom vo veku 45+ a máte problém s inkontinenciou, je možné, že na príčine je prostata.

Relatívne nedávno boli problémy s prostatou zriedkavé. Nehovorilo sa o nich, ani sa nepísalo, veľa ľudí o nich ani nevedelo. Kým priemerná dĺžka života mužov neprekročila 50 rokov, problém vlastne neexistoval. Odkedy je medicína na vysokej úrovni, priemerný vek sa zvýšil, muži si čoraz viac uvedomujú svoje telo. Problém zväčšenia prostaty sa stal takmer číslom jeden na zozname zdravotných problémov o ktorých by mal muž v pokročilom veku vedieť.

Koho sa týka tento problém?

Zväčšenie predstojnej žľazy sa týka takmer celej mužskej populácie, ale len u časti mužov dochádza k výskytu chorobných prejavov. Každý muž po veku 45 rokov by mal aspoň raz za rok navštíviť lekára.

Ak sa u vás objavujú problémy s močením, je nevyhnutné navštíviť urológa. Nezabudnite, že ak včas odhalíte problém zväčšenia prostaty, môžete si zachrániť život. Zanedbanie v tejto oblasti môže viesť až k rakovine prostaty.

V čom spočíva problém?

Prostata je štandardne veľká ako gaštan, nebolí pri pritlačení, je pružná a jej povrch je hladký. Pod vplyvom zväčšenia množstva žľazových buniek prostata zväčšuje svoj objem a začína tlačiť na močovú rúru, zužuje jej prietok. Kvôli tomuto zúženiu vznikajú problémy s vylučovaním moču.

Táto prekážka spôsobuje, že mechúr sa nemôže úplne vyprázdniť, jeho stena začína chorobne meniť svoju štruktúru. Ostávajúci moč je nebezpečný pre vznik infekcie močových ciest alebo pre vznik močových kameňov. Takisto môže dôjsť k takému oslabeniu svalstva mechúra, že moč z neho bude stále vytekať.

Najčastejšie prejavy zväčšenia prostaty:
  • časté močenie
  • vylučovanie moču v noci
  • náhle nutkanie močiť
  • zúženie prúdu moču
  • prerušované močenie kvapkanie moču
  • po skončení močenia
  • pocit plného mechúra po vylúčení moču
  • ťažkosti s močením

UPOZORNENIE – tieto prejavy môžu odhaliť aj výskyt iných chorôb – ak postrehnete u seba takéto prejavy, konzultujte to preto so svojím lekárom.

Diagnostika

Diagnostika zväčšenia prostaty sa vykonáva podľa štandardu určeného medzinárodným výborom, ktorý rozvíja svoju činnosť pod patronátom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Vyšetrovania by mali zahŕňať:
  • rozhovor s lekárom – zhodnotenie poruchy a jej vplyv na kvalitu života
  • vyšetrenie per rectum – vyhodnotenie veľkosti, tvaru, hladkosti a konzistencie prostaty – vyšetrenie prstom cez konečník
  • laboratórne vyšetrenia – všeobecné vyšetrenie moču, biochémia, koncentrácia špecifického antigénu prostaty v sére, atď.
  • doplňujúce vyšetrenia vrátanie USG a uroflowmetrie

Liečba

Liečba zväčšenej prostaty závisí od stupňa pokročilosti zmien:

1. V prípade mužov u ktorých sa objavilo mierne zväčšenie, ale nemajú žiadne chorobné prejavy, sa odporúča tzv. „pozorné vyčkávanie”. Je to určenie široko poňatej profylaxie spojenej s pozorovaním správania žľazy. Treba teda raz za rok absolvovať odporúčané vyšetrenia, upraviť stravu a prispôsobiť sa ostatným odporúčaniam lekára.
  2. Ak mierne zväčšenie spôsobuje výskyt prejavov zo strany močovej sústavy, treba zvážiť farmakologickú terapiu. Táto terapia je účinná zvlášť v počiatočnej fáze choroby, keď sú poruchy relatívne malé. Podrobnosti o tejto terapii by vám mal objasniť lekár.
  3. Asi v 10% prípadov zväčšenia prostaty sa odporúča chirurgický zákrok, ktorý spočíva v odstránení prekážky, ktorá bola spôsobená zväčšenou žľazou.

Je dobré si pamätať že mierne zväčšenie nie je škodlivý nádor, avšak ignorovanie prejavov a nenasadená liečba môže viesť k vzniku rakoviny prostaty.

Ako si pomôcť?

• Ak ste už prekročili vek 45 rokov, navštívte lekára a dajte si urobiť kontrolné vyšetrenia – správa o tom, že ste zdravý je bude dobrá, ak bude potrebná liečba – máte šancu na krátku a účinnú terapiu.
  • Ak ste si u seba všimli prejavy jemného zväčšenia prostaty, neodkladajte návštevu u lekára. Nezabudnite, že čím rýchlejšie odhalíte chorobné zmeny, tým ľahšia bude ich liečba. Inkontinencia je celkom nepríjemné ochorenie. Pokiaľ sa týka aj vás, zabezpečte si vaše pohodlie a diskrétnosť so špeciálnymi výrobkami Seni Man.