Rizikové faktory

Všeobecne sa usudzuje, že inkontinencia je spôsobená starnutím organizmu. Starnutie je však len jedným z množstva rizikových faktorov, čo neznamená, že všetky staršie osoby musia trpieť inkontinenciou.

Najčastejšie stavy, v ktorých sa môže objaviť inkontinencia:

• zaťaženie svalstva panvového dna nadváhou, tehotenstvom, viacnásobnými pôrodmi
  • zmena položenia maternice v dôsledku napr. nádorov alebo oslabenia svalstva panvového dna
  • zväčšenie prostaty (u mužov)
  • menopauza (u žien)
  • poškodenia miechy
  • skleróza multiplex
  • chronická zápcha
  • zápal mechúra
  • užívanie močopudných liekov
  • obličkové kamene
  • cukrovka
  • nádory na vylučovacej a pohlavnej sústave (urogenitálna sústava)
  • silný zápal močových ciest
  • psychické choroby
  • poruchy zo strachu
  • Parkinsonova choroba
  • Alzheimerova choroba
  • vrodené chyby
  • chirurgické zákroky
  • mozgová príhoda

Ak je príčinou inkontinencie ochorenie, ktoré je možné liečiť, často po vyzdravení skončí aj inkontinencia. V ostatných prípadoch možno často obmedziť alebo eliminovať inkontinenciu prostredníctvom rôznych typov liečby.

UPOZORNENIE: Ak sa inkontinencia objavila v priebehu nejakej choroby, treba sa o tom pri návšteve lekára zmieniť. Čím skôr sa začne s liečbou, tým väčšia je šanca, že jej príhody budú obmedzené na minimum alebo sa úplne eliminujú.